i
Utställningsresultat

Skogkattmästerskap 2013

Resultat från Skogkattslingans 18:e skogkattmästerskap den 24 augusti 2013 i Nynäshamn

Domare:
Carola Sander: Grupp 1, 2, 5, 8, veteran honor
Sidoklasser Bästa plymsvans, Roligast färgfördelning
Sirpa Lindelöf: Grupp 3, 4, 6, 7, veteran hanar
Sidoklasser Bästa ekipage, Bästa skjortbröst

 

Klasser
Vuxna katter i öppen klass
B Vuxna katter som har tagit titel
C Kastrater i öppen klass
D Kastrater som har tagit titel
E Ungdjur 3-6 månader
F Ungdjur 6-10 månader
G Veteraner från 6 år
H Avelskatter med minst tre avkommor
I Uppfödare, minst tre katter från uppfödningen

Resultat:

Kattnr  Klass  Kön  Kattnamn  Färg  Resultat
Grupp 1
001 A Hane    SE*Fimelle's Nexen Blå 1
002 B Hane GIC S*Kickapoo's Ta-Tanka-Sapa Svart 2
003 B Hane CH DonTomaso's Nemo Svart 1, BIG
004 C Hane SE*Mästerbos Auguste Renoir Svart 1
Grupp 2
005 A Hane S*Bökestorps Hercule Poirot Svart-vit 1
005A B Hona SC S*Glömstaskogens Felicia Svart, van 1
006 C Hona Trine v. Alpenwichtel*D Svart, bicolour 1, BIG
Grupp 3
007 B Hona GIC Mhorrses Alyona Brunspotted 1
008 D Hane GIP SC S*NC's Sooner or Later, JW DVM DSM Brunspotted 1, BIG, NOM
009 D Hane IP Mångårdens Zeus Bruntigré 4
010 D Hane NW08 WPr DonTomaso's Elvis, WCF-Master WCF-DMaster Brunspotted 3
011 D Hane IP S*Kattbossens Ivar Lo Brunspotted ABS
012 D Hane Pr Mhorrses Kalahari Ambertigré 4
013 D Hane IP Mhorrses Bruichladdich Amberspotted 2
014 D Hona EC & WP Mhorrses Seabreeze Bruntigré 1, NOM, BIS Kastrat
015 E Hane DonTomaso's Rousseau Brunspotted 1
016 F Hane S*Brosingamenes Dis af Heimdal Bruntigré 1
Grupp 4
017 A Hane S*Just Catnap's Napoleon Bruntabby-vit 1
017A A Hane Puschan Omahkatayo*PL Bruntigré-vit 2
018 A Hona Mhorrses Opal Brunspotted-vit 2
019 A Hona S*Aborgatos Bonita Blåtigré-vit 1
020 B Hane CH S*Fairyhearts Go-By Gobo Brun agouti-vit, haq 3
021 B Hane IC S*Glömstaskogens Yessie Yes Brunspotted bicolour 1, NOM
022 B Hane GIC S*Spin Engine's Gold-X Ambertabby-vit 2
024 B Hona CH SE*For Keeps Pat Benatar Brunspotted-vit 1, BIG, NOM, BOX Vuxen
025 C Hane S*Just Catnap's Paladin Brunspotted-vit 1
026 D Hane GIP IC S*Glömstaskogens Iceman Brun agouti-vit, van 1
027 D Hona PR S*Nenya's Boom-Boom Brunspotted bicolour 1
028 E Hona (N) Migoto's Victoria Bruntabby bicolour 1, NOM, BIS Ungdjur 3-6
029 E Hona SE*Graesbrodden' Kate Bush Bruntabby-vit 2
030 F Hane SE*Gryttjens Zorro Bruntigré-vit 1
Grupp 5
031 A Hona SE*Fimelle's Sava Creme 1
032 A Hona SE*Fimelle's Kenda Blåsköldpadd 2
033 B Hona SE*Fursteriket's Fiona Blåsköldpaddtigré 3
034 B Hona CH S*Kattliaforsens Mumlan Svartsköldpaddtabby 2
035 B Hona IC S*MissMikkus Gina Lollobrigida Svartsköldpaddtabby 1, NOM
036 D Hane PR S*Spin Engine's Gold Digger Rödtigré 1
037 F Hona S*Brosingamenes Disa af Heimdal Svartsköldpaddtigré 1, BIG, NOM, BOX Ungdjur 6-10
038 F Hona S*Bökestorps Megabit Rödspotted 2
Grupp 6
039 B Hona CH S*Mylingens Maryland Svartsköldpaddtabby bicolour 2
040 B Hona CH SE*Gryttjens Skogsälva Svartsköldpaddagouti harlekin 1, BIG
041 C Hona SE*Gryttjens Linblomma Blåsköldpaddtabby bicolour 1
042 D Hane S*Sjöjungfruns Ior Rödtigré-vit 1
043 F Hane S*Sjöjungfruns Lumiere Creme-vit 1, NOM, BIS Ungdjur 6-10, SKOGKATTMÄSTARE
044 F Hona S*Sjöjungfruns Lady Tremaine Svartsköldpaddspotted-vit 1, NOM
Grupp 7
045 A Hane S*Uncut Diamond Norton Svartsilverspotted 1, BIG
046 A Hane SE*RazerCat'z Atlas Rödsilvertabby 2
047 C Hona SC S*WesthKiowas Farbror Barbro Svartsköldpaddsilvertabby 1
048 D Hane IP Mångårdens Noah Blåsilvertigré 1
049 E Hane DonTomaso's Royal Svartsmoke 1, NOM, BOX Ungdjur 3-6
Grupp 8
050 A Hona S*Ixa's Ooh La La Svartsköldpaddsmoke-vit 1
052 B Hane S*Skuggforsens Musse Mysterius Svartsmoke, van 2
053 B Hane Ch Miklagårds Gorm Svartsilvertabby-vit 1, NOM, BIS Vuxen
054 B Hona GIC S*Florinella's Juni Svartsilvertabby-vit 1
055 C Hona IC S*Lady Mac Bee's Frosty Fantasy Svartsilvertabby bicolour 1, NOM
056 D Hane EC, IP S*Drakborgens Qvintus Maximus Svartsmoke-vit 2
057 D Hane GIC IP S*Miss Mikkus Black Bandit Svartsmoke-vit 1, BIG, NOM, BOX Kastrat
058 E Hona DonTomaso's Rosalie Svartsilverspotted-vit 1, NOM
059 F Hane S*Glömstaskogens Kalla Kali Svartsmoke, bicolour 1, NOM
060 F Hane SE*Gryttjens Indigo Blåsilvertabby-vit 2
Veteran
V1 G Hane EC, IP S*Drakborgens Qvintus Maximus Svartsmoke-vit 3
V2 G Hane GIC IP S*Miss Mikkus Black Bandit Svartsmoke-vit 1, BOX Veteran
V3 G Hane NW08 WPr DonTomaso's Elvis, WCF-Master WCF-DMaster Brunspotted 2
V4 G Hona EC & GEP Mhorrses Seabreeze Bruntigré 2
V5 G Hona SC S*WesthKiowas Farbror Barbro Svartsköldpaddsilvertabby 1, BIS Veteran
V7 G Hona IC S*Lady Mac Bee's Frosty Fantasy Svartsilvertabby bicolour 2
V8 G Hona SC S*Glömstaskogens Felicia Svart, van 4
Avel & Uppfödning
A1 H Hane Ch Miklagårds Gorm Svartsilvertabby-vit 1, BIS Avelshane
A2 H Hona SE*Fursteriket's Fiona Blåsköldpaddtigré 1, BIS Avelshona
U1 I   DonTomaso's   1, BIS Uppfödare
U2 I   SE*Fimelle's    
U3 I   S*Glömstaskogen    
U4 I   SE*Gryttjens    
U5 I   Mhorrses    
U6 I   S*Sjöjungfruns    
Bästa päls
008 D Hane GIP SC S*NC's Sooner or Later, JW DVM DSM Brunspotted  
Bästa ögon
014 D Hona EC & WP Mhorrses Seabreeze Bruntigré  
Bästa öron
016 F Hane S*Brosingamenes Dis af Heimdal Bruntigré  
Bästa siluett
059 F Hane S*Glömstaskogens Kalla Kali Svartsmoke, bicolour  
Bästa ekipage
039 B Hona CH S*Mylingens Maryland Svartsköldpaddtabby bicolour  
Bästa skjortbröst
027 D Hona PR S*Nenya's Boom-Boom Brunspotted bicolour  
Bästa plymsvans
043 F Hane S*Sjöjungfruns Lumiere Creme-vit  
Roligast färgfördelning
050 A Hona S*Ixa's Ooh La La Svartsköldpaddsmoke-vit  
Publikens favorit
008 D Hane GIP SC S*NC's Sooner or Later, JW DVM DSM Brunspotted