i
Utställningsresultat

Skogkattmästerskap 2007

Resultat från Skogkattslingans 13:e skogkattmästerskap den 3 november 2007 i Mölndal.

Domare:  
Lene Glem: Grupp 1, 2, 3, 5, 6, 9. Veteran hanar. Sidoklasserna Bästa päls och Bästa snöskor
Åsa Hammarlund: Grupp 4, 7, 8, Veteran honor. Sidoklasserna Häftigaste tofsar och Lika som bär

 

Klasser
Vuxna katter i öppen klass
B Vuxna katter som har tagit titel
C Kastrater i öppen klass
D Kastrater som har tagit titel
E Ungdjur 3-6 månader
F Ungdjur 6-10 månader
G Veteraner från 6 år
H Avelskatter med minst tre avkommor
I Uppfödare, minst tre katter från uppfödningen

Resultat:

Kattnr Klass Kön Färg Namn Resultat
Grupp 1
001 B Hona Blå S*Silent Hill´s Alessa ABS
002 F Hona Blå (N) Tingoskattens Gisela Brenni 1
Grupp 2
004 A Hona Svart-vit bicolour S*rapooms CC Annaheim 1
005 B Hane Svart-vit SW'06 IC S*Nenya´s Gentleman Jim, JW 1, BIG, NOM, BIS
007 B Hane Blå-vit CH S*Blue N´Blonde´s Hiamovi 2
006 C Hane Blå-vit bicolour S*Fridalas Cornell ABS
008 D Hane Svart-vit GIP S*Royal Imp´s Drögmöller 1, NOM
009 D Hona Svart-vit bicolour IP & EC S*Tassajara´s Belkira 1
010 E Hane Svart-vit S*San Titaz Baroque Beaufort 2
011 E Hane Blå-vit S*Blue N´Blonde´s Crasy Horse 1
012 F Hona Svart-vit bicolour S*San Titaz Miss Chapliin 1
Grupp 3
013 B Hane Bruntabby CH S*Blue N´Blonde´s Nitis 2
014 A Hona Blåtigré (N) Skaujentas Hedda 1, NOM
014A B Hane Blåspotted S*Vildhjärtas Bruce Viggesson 1
016 E Hane Bruntabby S*Gunsmoke´s Maximus 1, NOM
018 E Hona Blåspotted S*Millenniums Sony 1, NOM, BIS
017 F Hane Bruntabby (N) Skaujentas Imar 1, BIG, NOM, BIS,
SKOGKATTMÄSTARE
Grupp 4
019 A Hane Bruntabby-vit bicolour S*Ulvborgen´s Lucullus 1, NOM
020 B Hona Bruntabby-vit bicolour EC S*Aristo Limaz Giovanna Rozz 1, NOM, BOX
021 C Hane Bruntabby-vit S*Millenniums Ajax 2
021A C Hane Bruntigré-vit S*Rockringen´s Besame Mucho 1
023 C Hona Bruntabby-vit S*Sandlid´s Donna Karan 1
024 D Hane Brunspotted-vit EP & EC S*Animaniac´s Terry Talebearer, DSM 1, BIG, NOM, BIS
025 D Hane Brunspotted-vit SW´05 EC S*Aristo Limaz Terrie Viking, JW 2
026 D Hona Bruntabby-vit WW´04 SW´04 EP & EC S*Tassajara´s Christa DM, DSM 1, NOM, BOX
026A E Hane Brunspotted-vit S*Nenya's Ka D'argo 1, NOM, BOX
026C E Hona Brunspotted-vit S*Sjöliden´s Princess Hebe 3
026D E Hona Brunagouti-vit van S*San Titaz Sintje Dize 2
027 E Hona Bruntigré-vit DK*Europa´s Uha Rita 1
028 F Hona Brunspotted-vit S*Vimmerskogen´s Doris ABS
029 F Hona Bruntabby-vit bicolour Tingeling av Björnsletta (N) 2
030 F Hona Bruntabby-vit bicolour S*Zygot´s Ya-Yam 1, NOM, BOX
Grupp 5
031 A Hona Svartsköldpaddtabby S*Blue N´Blonde´s Olathe ABS
032 A Hona Svartsköldpaddtabby S*Blue N´Blonde´s Tablita 1
033 B Hane Cremetabby EC S*Derja´s Amadeus, DM 1, BIG
034 B Hona Blåsköldpaddtabby EC Axzon´s Gabbie 1
035 F Hona Svartsköldpaddtigré S*Sjöjungfruns Fauna 1
Grupp 6
036 A Hane Rödspotted-vit bicolour S*rapooms Hannes 2
037 A Hane Rödspotted-vit bicolour S*Tassajara´s Kilkenny 1, BIG
038 B Hane Cremetigré-vit IC S*Asphagen´s Gustav 1
039 C Hane Cremetabby-vit IC S*Asphagen´s Grymling 1
040 C Hona Blåsköldpaddstabby-vit bicolour S*Älvdansens Sigrid Unset 1
042 D Hane Rödspotted-vit bicolour PR & CH S*Royal Imp´s Filemon 1
043 D Hona Rödspotted-vit GIP & GIC S*Riisnes Lillan 2
041 D Hona Svartsköldpaddstabby-vit CH S*MorrHoppans Ozca, DM 1, NOM
044 E Hona Svartsköldpaddstabby-vit S*Nenya´s Aeryn Sun 1
045 F Hona Blåsköldpaddstigré-vit S*Virvlas Drumla Drullbulle 2
046 F Hona Svartsköldpaddstigré-vit S*Aliosha´s Alrun Asksdottir 1
Grupp 7
047 A Hane Cremesmoke S*Monastery Bay´s Wild Glide 1
048 B Hane Svartsmoke S*Monastery Bay´s Night Train 1
048A B Hona Svartsilvertabby EC Liljans Älva 1, BIG
049 E Hane Rödsilvertigré Ushki de La Peyre (ESP) 1
051 F Hona Svartsmoke DK*Europa´s Thyra Danebod 1
Grupp 8
052 A Hona Rödsmoke-vit S*Vildmarken´s Aprikos 2
054 A Hona Svartsköldpaddsmoke-vit bicolour S*Vildmarken´s Arwen 1
057 B Hona Blåsköldpaddsilvertigré-vit S*Myselisia´s Mazarin ABS
058 B Hona Blåsköldpaddsmoke-vit GIC S*Fine Memory´s She Only Knows 1
059 C Hane Svartsilverspotted-vit EC S*Laterna Magica´s Bazooka 1, BIG
060 E Hona Svartsköldpaddsilverspotted-vit S*Nalle Puh´s Voulez-Vous 1, NOM
061 F Hane Cremesilvertabby-vit S*Kakariko´s Rockin Rio 2
062 F Hane Svartsilvertabby-vit S*Rockringen´s I Want a dog 1, NOM
063 F Hona Blåsköldpaddsmoke-vit S*Kakariko´s Envy Me ABS
064 F Hona Svartsmoke-vit S*San Titaz Haylee Harper 2
065 F Hona Svartsmoke-vit S*Asphagen´s Lava 1
Grupp 9
065A B Hona Vit CH Nenya av Skara Brae ABS
066 F Hona Vit S*Datolitos Bounty 1, NOM
Veteran
V1 G Hane Bruntabby-vit EP & EC S*Tassajara´s Heraklion, DSM 1, BOX
V2 G Hona Blåsköldpaddtabby EC Axzon´s Gabbie 5
V3 G Hona Bruntabby-vit WW´04 SW´04 EP & EC S*Tassajara´s Christa DM, DSM 1, BIS
V4 G Hona Rödspotted-vit GIP & GIC S*Riisnes Lillan 4
V5 G Hona Svart-vit bicolour IP & EC S*Tassajara´s Belkira 3
V6 G Hona Svartsköldpaddstabby-vit CH S*MorrHoppans Ozca, DM 2
Avel och Uppfödning
A1 H Hane Cremetabby EC S*Derja´s Amadeus, DM 1
U1 I S*Blue N'Blonde's 2
U2 I S*Nenya´s 1
U3 I S*San Titaz 3
Sidoklasser
Bästa päls
020   Hona Bruntabby-vit bicolour EC S*Aristo Limaz Giovanna Rozz  
Häftigaste tofsar
025   Hane Brunspotted-vit SW´05 EC S*Aristo Limaz Terrie Viking, JW  
Lika som bär
048   Hane Svartsmoke S*Monastery Bay´s Night Train  
051   Hona Svartsmoke DK*Europa´s Thyra Danebod  
Bästa snöskor
026   Hona Bruntabby-vit WW´04 SW´04 EP & EC S*Tassajara´s Christa DM, DSM  
Publikens favorit
008   Hane Svart-vit GIP S*Royal Imp´s Drögmöller