i
Utställningsresultat

Skogkattmästerskap 2001

Den 5 maj 2001 arrangerade Skogkattslingan sitt 7:e skogkattmästerskap i Hallstahammar.

Domare: Louise Guézennec (IDP)
Louise Guézennec

KATT RESULTAT


Grupp I

Klass D Kastrat som har tagit titel
Hane
1. MHORRSES MATADOR, Svart
Mhorrses Matador
1, DB-K, BIS-K, SKOGKATTMÄSTARE
 

Grupp II

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hona
2. EC DONNA de PABLO DIABLO (N), Svart-vit
EC Donna de Pablo Diablo (N)
1

Klass D Kastrat som har tagit titel
Hane
3. PR GODISRÅTTANS DON JUAN, Svart-vit
PR GODISRÅTTANS DON JUAN till vänster
1

Klass E Ungdjur 3-10 månader
Hona
4. KÄLLBOKATTENS QUEEN GWENNIE, Svart-vit
KÄLLBOKATTENS QUEEN GWENNIE
1, BIV
 

Grupp III

Klass C Kastrat i öppen klass
Hanar
5. EC S*KEI-O-NETT’S GORDON, Svarttabby
EC S*KEI-O-NETT'S GORDON
2
6. EC S*TASSAJARAS MAGOR, Svarttigré
EC S*TASSAJARAS MAGOR
1, BIV, HÄFTIGASTE TOFSAR
Domaren Louise Guézennec väljer mellan EC S*Tassajara's Magor och EC S*Kei-O-Nett's Gordon.
Domaren Louise Guézennec väljer mellan EC S*Tassajara's Magor och EC S*Kei-O-Nett's Gordon.

Klass D Kastrat som har tagit titel
Hane
7. IP S*AMAZONAS ARIZONA JUNIOR, Svarttabby
IP S*AMAZONAS ARIZONA JUNIOR
1, BÄSTA PÄLS

Klass E Ungdjur 3-10 månader
Hanar
8. S*TAL DER AIM’S LEONARD, Svarttabby
S*Tal Der Aim's Leonard
1 DB-U, BIS-U
9. S*SWINGCAT’S AGATON SAX, Svartspotted
S*SWINGCAT'S AGATON SAX
2
 

Grupp IV

Klass A Vuxna katter i öppen klass
Honor
10. GODISRÅTTANS NIKITA, Svarttigré-vit
GODISRÅTTANS NIKITA till höger
3
11. S*TASSAJARAS CUMMIN, Blåtabby-vit
S*Tassajara's Cummin
1, BIV, DB-V, BIS-V
12. S*JACKSON’S BAMBI, Svarttigré-vit
S*JACKSON'S BAMBI
2

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hanar
13. GIC S*TASSAJARAS CLAUDIUS CLO, Svarttigré-vit
GIC S*TASSAJARAS CLAUDIUS CLO
2
14. CH COCO ISLANDS KYRRE, Svarttabby-vit
CH COCO ISLANDS KYRRE
1

Klass D Kastrat som har tagit titel
Hane
15. EP S*TIGERÖGAS HAMLET, Svarttabby-vit
Hamlet1.jpg (11458 bytes)
1
 

Grupp V

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hane
16. IC S*MICEHUNTERS FANTASIO, Cremetabby
IC S*MICEHUNTERS FANTASIO
1
Hona
17. IC S*LISJÖSKOGEN’S ASHIE, Svartsköldpadd
IC S*LISJÖSKOGEN'S ASHIE
1
 

Grupp VI

Klass A Vuxna katter i öppen klass
Hanar
18. S*OKEECHOBEE'S QUASIMODO, Röd-vit
S*OKEECHOBEE'S QUASIMODO
2
19. S*KORKEKEN’S MR MOONLIGHT, Rödtigré-vit
S*KORKEKEN'S MR MOONLIGHT
1

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hane
20. GIC S*IZAWATHA’S SHOGUN, Rödtigré-vit
GIC S*Izawatha's Shogun
1, BIV-V, DB-V
Hona
21. EC S*SKOGSRÅETS ACANTHA, Svartsköldpadd-vit
EC S*SKOGSRÅETS ACANTHA
1

Klass E Ungdjur 3-10 månader
Hanar
24. S*POKEMÅNS ELDORADO, Rödtigré-vit
S*POKEMÅNS ELDORADO
2
25. S*FROSTNATTENS JERRY, Rödspotted-vit
S*FROSTNATTENS JERRY
1
Honor
26. S*LISJÖSKOGEN’S CAMPSIE, Svartsköldpadd-vit
S*Lisjöskogen's Campsie
1, BIV-U, DB-U
27. S*KORKEKEN’S PANDORA, Blåsköldpadd-vit
S*KORKEKEN'S PANDORA
2
 

Grupp VII

Klass A Vuxna katter i öppen klass
Hane
28. S*BLACK ISLANDS EXCALIBUR, Svartsilvertabby
S*BLACK ISLANDS EXCALIBUR
1

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hane
29. EC S*IZAWATHA’S MERLIN, Svartsilvertigré
EC S*ISAWATHA'S MERLIN
1

Klass E Ungdjur 3-10 månader
Hanar
30. S*POKEMÅNS ECLIPSE, Svartsmoke
S*POKEMÅNS ECLIPSE
3, LÄNGSTA SVANS, LIKA SOM BÄR
31. S*PRISSMAN’S INAKOS, Cremesilvertigré
S*Prissman's Inakos
2, PUBLIKENS FAVORIT
32. S*SWINGCAT’S ALKIN, Svartsilverspotted
S*SWINGCAT'S ALKIN
1, BIV
Hona
33. S*SWINGCAT’S ASKA, Svartsilverspotted
S*Swingcat's Aska
1, DOMARENS FAVORIT
 

Grupp VIII

Klass B Vuxna katter som har tagit titel
Hane
34. EC SOLSLINGANS DON JUAN, DM, Svartsmoke-vit
EC SOLSLINGANS DON JUAN, DM
1, LIKA SOM BÄR

Klass D Kastrat som har tagit titel
Hane
35. IP S*TIGERÖGAS KOL, Svartsmoke-vit
IP S*TIGERÖGAS KOL
1
 

Veteraner

Klass G Veteraner från 6 år
V1. EC DONNA de PABLO DIABLO (N), Svart-vit hona
EC Donna de Pablo Diablo (N)
1
V2. EC S*KEI-O-NETT’S GORDON, Svarttabby
EC S*KEI-O-NETT'S GORDON
3
V3. IP S*AMAZONAS ARIZONA JUNIOR, Svarttabby
IP S*AMAZONAS ARIZONA JUNIOR
2